תחילת דף אינטרנט, לחץ אנטר כדי לעבור לאזור תוכן מרכזי
תפריט ראשי של האתר

המכון האודיולוגי והנוירופיזיולוגי לאבחון ושיקום השמיעה

בקשת תור לבדיקות שמיעה

מנהל המכון: ד"ר רפי שמש

ראש החוג להפרעות בתקשורת: ד"ר ברכה ניר

צוות המכון: מר אייל גואל, גב' דאנא בשאראת, גב' אינאס נאטור

 

במכון האודיולוגי והנוירופיזיולוגי האוניברסיטאי לאבחון ושיקום בעיות שמיעה, הנמצא במרכז הקליני הבין-תחומי באוניברסיטת חיפה, ניתנים שירותי אבחון, ייעוץ לשיקום שמיעתי, וייעוץ אודיולוגי לכל הגילאים.

צוות המכון מורכב מקלינאי תקשורת/ אודיולוגים בכירים בעלי נסיון קליני רב-שנים, המומחים בתחום השמיעה. חלקם נמנים עם הסגל האקדמי של החוג להפרעות בתקשורת באוניברסיטת חיפה. המכון מצויד במכשור קליני חדיש ומתקדם  ובחדרי בדיקה אקוסטיים אטומים העומדים בדרישות התקן הבינלאומיים  של ANSI.המכון משמש גם כמרכז אקדמי למחקר בתחום השמיעה ומקיים שיתוף פעולה הדוק עם מוסדות אקדמיים ורפואיים בארץ ובעולם.

לקות שמיעה נחשבת לבעיה הרפואית השכיחה ביותר בקרב יילודים וילדים. ממצאים סטטיסטיים מדגימים שאחד מ-1000 תינוקות נולד עם חירשות עמוקה בשתי האוזניים וכששמתוך 1000 ילדים מפתחים לקות שמיעה כלשהי עד גיל שש שנים. יש חשיבות  קריטית לאיתור ולטיפול המוקדם בליקוי השמיעה על מנת להשיג התפתחות תקינה של שפה ודיבור. לקות שמיעה עלולה להשפיע לרעה על כל תחומי החיים,למשל: התפתחות שפה ודיבור, יכולת חשיבה ויכולות לימודיות, מיומניות חברתיות והתפתחות רגשית ואף קריירה ומקצוע.

במכון האודיולוגי ניתנים השירותים הבאים:

אבחון אודיולוגי הכולל:

- בדיקת שמיעה התנהגותית:

בדיקה זו מתבצעת בחדרים אטומים ומבוצעת באמצעות אוזניות או רמקולים ומטרתה לברר  את ספי השמיעה של הנבדק לצלילים ולקולות דיבור. בדיקה זומאבחנת  האם קיים ליקוי בשמיעה, מהו סוג הליקוי בשמיעה וחומרתו.

- בדיקות אובייקטיביות לאבחון שמיעתי:

בדיקת רישום פוטנציאלים חשמליים מגזע המח Auditory Brainstem Response) ABR)

בדיקת ABR או בשמה הנפוץ יותר- בדיקת ב.ר.ה, הינה רישום של פוטנציאלים שמיעתיים לשם בדיקת תפקוד מערכת השמיעה מרמת הקוכליאה (אוזן פנימית) דרך עצב השמיעה ועד לגזע המוח.

במהלך הבדיקה מצמידים לנבדק אלקטרודות בקרבת האוזן ומשמיעים לו סדרה של צלילי-נקישה למשך מספר דקות. הבדיקה מספקת מידע אובייקטיבי הנסוב סביב  התפקוד הנוירולוגי של מסילות השמיעה וסף השמיעה המשוערך.

אצל מבוגרים, הבדיקה מבוצעת בישיבה/בשכיבה, בחדר שקט, כאשר הנבדק מתבקש לעצום את עיניו ולהיות שקט ונינוח. הבדיקה אינה כואבת ואינה גורמת לאי-נוחות כלשהי.

אצל תינוקות או ילדים קטנים, הבדיקה מבוצעת בשינה ספונטנית או לאחר מתן טשטוש  לפי הוראהומרשם מהרופא/ה.

בדיקת הדים קוכליאריים- (OAE (Otoacoustic Emissions

הדים קוכליאריים הינם  גלים אקוסטיים שמוחזרים מהקוכליאה (אוזן פנימית) בתגובה לגירוי צליל, תופעה האופיינית לתפקוד תקין של האוזן. בדיקה זו מתבצעת על-ידי השמעת צלילים בתדרים שונים באמצעות מיקרופון זעיר המונח בפתח תעלת השמע החיצונית של האוזן ורישום התגובות של תאי השערה הנמצאים באוזן הפנימית לגירויים אלו.

משך הבדיקה: מספר שניות עד מספר דקות – תלוי ברמת הרעש בסביבה ובתנועתיות הנבדק. הבדיקה הינה אובייקטיבית ואינה דורשת את  שיתוף הפעולה של הנבדק. קבלת מענים אקוסטיים מצביעה על תפקוד תקין של תאי השיער באוזן הפנימית ובסבירות גבוהה קיום של שמיעה בגדר הנורמה.

במקרים בהם נדרשת הערכה מקפת של תפקודים שמיעתיים מרכזיים, או במקרים בהם יש עדות לקיומם של  שרידי שמיעה בלבד, מתבצעות בדיקות התנהגותיות ואלקטרופיזיולוגיות משולבות, המעריכות הן את ספי השמיעה למגוון גירויים שונים והן את התפקודים השמיעתיים המוחיים.

בדיקות להערכת מאפייני טינטון (Tinnitus):

טינטון הוא תחושה של רעש, צלצול או קול באוזן או בראש ללא גירוי חיצוני. טינטון יכול להיות תוצאה של מגוון רחב של הפרעות.  הטינטון הוא סימפטום של מספר רחב של תהליכים פתולוגיים ומחלות, המחייב בדיקות ראש וצוואר קפדניות.

תכלית הבדיקה: איפיון תדר הטנטון והתאמת חוזק הטנטון של המטופל. במהלך הבדיקה מושמעים לנבדק צלילים בתדרים שונים ובעוצמות שונות, אותם משווה הנבדק לטנטון שקיים אצלו, כך שניתן לאפיין את הטנטון.

בדיקות להערכת עיבוד שמיעה מרכזי (Central Auditory Processing) - בקרוב

הפרעה בעיבוד השמיעה המרכזי הינה בעיה אשר ממנה סובלים ילדים ומבוגרים בעלי שמיעה תקינה, המתקשים להבין דיבור ושפה על סמך הערוץ השמיעתי בלבד. הם מתקשים לקלוט ולעבד מידע שמיעתי, בעיקר בתנאים מקשים, כגון: רעש רקע, דיבור מהיר או דיבור מתחרה.

בחלק מהמקרים ההפרעה בעיבוד השמיעתי נובעת מפגיעה ספציפית במבנה או בתהליכים הקשורים למסלול השמיעתי. במקרים אחרים הבעיה נובעת מלקות נרחבת יותר בתפקוד, כגון: הפרעות קשב, לקויות למידה, קשיים קוגניטיביים וכו'. יתכנו גם מקרים בהם הליקוי נובע ממגוון סיבות גם יחד. האבחון כולל בטרייה של מבחנים התנהגותיים (מבחני עיבוד שמיעתי לגירויי צליל ודיבור) ומבחנים אלקטרופיזיולוגיים.

- אבחון להערכת תפקוד אוזן תיכונה

במקרה של חשש להפרעה בתפקוד אוזן תיכונה (דלקות, נוזלים, נקב בעור התוף וכו'), מתבצעות הבדיקות האובייקטיביות הבאות: 

טימפנומטריה:

בדיקת טימפנומטריה משמשת להערכת תפקוד עור התוף והאוזן התיכונה. בבדיקה זו מודדים את מידת התנועתיות של עור התוף ושרשרת עצמימי השמע באוזן התיכונה, בתגובה לצליל הניתן בלחצי אוויר שונים.

הבדיקה מתבצעת באמצעות מכשיר מיוחד, הנקרא טימפנומטר. במהלך הבדיקה מחדירים לתעלת השמע החיצונית אוזנייה זעירה, המכילה 3 פתחים: רמקול (נותן את הצליל לאוזן), מיקרופון (קולט את הצליל המוחזר מן האוזן) ופתח נוסף שמשנה את לחץ האוויר בתעלת האוזן החיצונית. עוצמת הצליל, המוחזר על ידי עור התוף, נמדדת בשינויי לחץ אוויר בתעלת השמע והתוצאה נרשמת על גבי גרף, המכונה טימפנוגרם. בדיקת טימפנומטריה אינה בודקת את מצב השמיעה, אלא רק את יעילות המנגנון המכאני של האוזן התיכונה בהעברת צליל לתוך האוזן הפנימית. לפיכך, בהחלט ייתכן מצב שתתקבל תוצאה תקינה בבדיקת הטימפנומטריה על אף שקיימת ירידה בשמיעה.

בדיקת טימפנומטריה הינה בדיקה קצרה, מהירה, אינה כואבת ויעילה מאוד בזיהוי פתולוגיות באוזן התיכונה, כגון: נוזלים, חוסר אוורור תקין של חלל אוזן תיכונה, תנועתיות יתר של עור התוף, נתק או קיבוע בשרשרת עצמות השמע ועוד. ברשותנו ציוד המאפשר את ביצוע הבדיקה באופן מדויק גם לילודים ותינוקות.

רפלקס אקוסטי:

רפלקס אקוסטי מתעורר כאשר האוזן נחשפת לגירוי אקוסטי בעוצמה חזקה. במצב זה שרירי האוזן התיכונה (שריר הסטפדיוס ושריר הטנסור טימפני) מתכווצים על מנת להגן על האוזן הפנימית מפני עוצמות חזקות ומזיקות. התכווצות השרירים גורמת להקשחת המערכת ולכן לירידה בהיענות של מנגנון האוזן התיכונה לקבלת צליל. ההיענות נמדדת באמצעות מכשיר הטימפנומטר.תוצאות הבדיקה, יחד עם מכלול הבדיקות שבוצעו, יכולות לסייע בזיהוי פתולוגיות שמיעתיות שונות.

תפקוד חצוצרות אוזן תיכונה (ETF):

בדיקה לתפקוד חצוצרות אוזן תיכונה (תעלה המקשרת בין חלל האף לחלל האוזן התיכונה). מתבצעת במקרים של תלונות המטופל על לחץ ואטימות באוזניים.

ייעוץ אודיולוגי:

צוות האודיולוגים  של מכון השמיעה נותן ייעוץ והדרכה בכל הקשור להפרעות שמיעה היקפיות ומרכזיות אצל ילדים ומבוגרים וכן בנושא שיקום שמיעתי. השיקום כולל שימוש במכשירי שמיעה בהולכת-אויר ובמכשירי שמיעה מעוגני-עצם וכן שתל שבלולי (Cochlear Implant).

מחקר בנושא השמיעה:

המכון עוסק במחקר שמיעתי קליני, בשיתוף פעולה עם אוניברסיטאות, מוסדות רפואיים, ומרכזי מחקר בעולם. מטרת מחקרים אלו היא הבנת תהליכים שמיעתיים ושיפור האבחון והשיקום השמיעתי של היילוד והמבוגר.