תחילת דף אינטרנט, לחץ אנטר כדי לעבור לאזור תוכן מרכזי
תפריט ראשי של האתר

המכון האודיולוגי והנוירופיזיולוגי לאבחון ושיקום השמיעה

בקשת תור לבדיקות שמיעה

מנהל המכון: ד"ר רפי שמש
ראש החוג להפרעות בתקשורת: ד"ר רחל יפעת
צוות המכון: מר אייל גואל, גב' אינאס נאטור.

במכון האודיולוגי והנוירופיזיולוגי האוניברסיטאי לאבחון ושיקום בעיות שמיעה, הנמצא במרכז הקליני הבין-תחומי באוניברסיטת חיפה, ניתנים שירותי אבחון, שיקום וייעוץ אודיולוגי לכל הגילאים.
צוות המכון מורכב מקלינאי תקשורת/ אודיולוגים בכירים, המומחים בתחום השמיעה ובעלי ניסיון קליני רב שנים,חלקם נמנים עם הסגל האקדמי של החוג להפרעות בתקשורת באוניברסיטת חיפה. המכון מצויד במכשור הקליני החדיש והמתקדם ביותר ובחדרי בדיקה אטומים בהתאם לסטנדרט הבינלאומי.
המכון משמש גם כמרכז אקדמי למחקר בתחום השמיעה ומקיים שיתוף פעולה הדוק עם מוסדות אקדמיים ורפואיים בארץ ובעולם.

לקות שמיעה נחשבת לבעיה הרפואית השכיחה ביותר בקרב יילודים וילדים. הסטטיסטיקה מגלה שאחד מ-1000 תינוקות נולד עם חירשות עמוקה בשתי האוזניים וכ-6 מתוך 1000 ילדים מפתחים לקות שמיעה כלשהי עד גיל 6 שנים. קיימת משמעות קריטית לאיתור ולטיפול המוקדם בליקוי השמיעה, על מנת להשיג התפתחות תקינה של שפה ודיבור. לקות שמיעה עלולה להשפיע לרעה על כל תחומי החיים,למשל, התפתחות שפה ודיבור, יכולת חשיבה ויכולות לימודיות, מיומניות חברתיות והתפתחות רגשית וכן, קריירה ומקצוע.

 

במכון האודיולוגי ניתנים השירותים הבאים:

אבחון אודיולוגי הכולל:

- בדיקת שמיעה התנהגותית:

בדיקה זו מתבצעת בחדרים אטומים ומבוצעת באמצעות אוזניות או רמקולים ומטרתה למצוא את ספי השמיעה של הנבדק לצלילים ולקולות דיבור. בדיקה זו מראה האם קיים ליקוי בשמיעה, מהו סוג הליקוי וחומרתו.

- בדיקות אובייקטיביות לאבחון שמיעתי:

בדיקת פוטנציאלים שמיעתיים (Auditory Brainstem Response) ABR

בדיקת ABR או בשמה הנפוץ יותר- בדיקת ברה, הינה רישום של פוטנציאלים שמיעתיים לשם בדיקת תפקוד מערכת השמיעה מרמת הקוכליאה (אוזן פנימית) דרך עצב השמיעה ועד לגזע המוח.
במהלך הבדיקה מצמידים לנבדק אלקטרודות בקרבת האוזן ומשמיעים לו סדרה של צלילי-נקישה למשך מספר דקות. הבדיקה מספקת מידע אובייקטיבי הן על התפקוד הנוירולוגי של מסילות השמיעה והן על סף השמיעה.
אצל מבוגרים, הבדיקה מבוצעת בישיבה/בשכיבה, בחדר שקט, כאשר הנבדק מתבקש לעצום את עיניו ולהיות שקט ונינוח. הבדיקה אינה כואבת ואינה גורמת לאי-נוחות כלשהי.
אצל תינוקות או ילדים קטנים, הבדיקה מבוצעת במהלך שינה או לאחר מתן תרופת הרגעה לפי הוראת הרופא.

בדיקת הדים קוכליאריים- OAE (Otoacoustic Emissions)

הדים קוכליאריים הינם למעשה גלים אקוסטיים שמוחזרים מהקוכליאה (אוזן פנימית) בתגובה לגירוי צליל, תופעה האופיינית לתפקוד תקין של האוזן. בדיקה זו מתבצעת על-ידי השמעת צלילים בתדרים שונים לאוזן ובאמצעות מיקרופון זעיר הממוקם בפתח תעלת השמע החיצונית נרשמות התגובות של האוזן הפנימית לגירויים אלו.
הבדיקה אורכת מספר שניות עד מספר דקות – תלוי ברמת הרעש בסביבה ובתנועתיות הנבדק. הבדיקה הינה אובייקטיבית ואינה דורשת את  שיתוף הפעולה של הנבדק. רישום של גלים אלו מצביע על תפקוד תקין של תאי השיער באוזן הפנימית ובסבירות גבוהה קיום של שמיעה בגדר הנורמה.

במקרים בהם נדרשת הערכה מקפת של תפקודים שמיעתיים מרכזיים, או בעת שקיימים שרידי שמיעה בלבד, מתבצעות בדיקות התנהגותיות ואלקטרופיזיולוגיות משולבות, המעריכות הן את ספי השמיעה למגוון גירויים שונים והן את התפקודים השמיעתיים המוחיים.

בדיקות להערכת מאפייני טינטון (Tinnitus)

טינטון הוא תחושה של רעש, צלצול או קול באוזן או בראש ללא גירוי חיצוני. טינטון יכול להיות תוצאה של מגוון רחב של הפרעות. חשוב לציין, כי הטינטון הוא סימפטום של מספר רחב של תהליכים פתולוגיים ומחלות, המחייב בדיקות ראש וצוואר קפדניות. במהלך הבדיקה מושמעים לנבדק צלילים בתדרים שונים ובעוצמות שונות, אותם משווה הנבדק לטנטון שקיים אצלו, כך שניתן לאפיין את הטנטון.

בדיקות להערכת עיבוד שמיעה מרכזי (Central Auditory Processing) - בקרוב

הפרעה בעיבוד השמיעה המרכזי הינה בעיה אשר ממנה סובלים ילדים ומבוגרים בעלי שמיעה תקינה, המתקשים להבין דיבור ושפה על סמך הערוץ השמיעתי בלבד. הם מתקשים לקלוט ולעבד מידע שמיעתי, בעיקר בתנאים מקשים, כגון: רעש רקע, דיבור מהיר או דיבור מתחרה.
בחלק מהמקרים ההפרעה בעיבוד השמיעתי נובעת מפגיעה ספציפית במבנה או בתהליכים הקשורים למסלול השמיעתי. במקרים אחרים הבעיה נובעת מלקות נרחבת יותר בתפקוד, כגון: הפרעות קשב, לקויות למידה, קשיים קוגניטיביים וכו'. יתכנו גם מקרים בהם הליקוי נובע ממגוון סיבות גם יחד. האבחון כולל בטרייה של מבחנים התנהגותיים (מבחני עיבוד שמיעתי לגירויי צליל ודיבור) ומבחנים אלקטרופיזיולוגיים.

- אבחון להערכת תפקוד אוזן תיכונה

במקרה של חשש להפרעה בתפקוד אוזן תיכונה (דלקות, נוזלים, נקב בעור התוף וכו'), מתבצעות הבדיקות האובייקטיביות הבאות: 

טימפנומטריה

בדיקת טימפנומטריה משמשת להערכת תקינות עור התוף והאוזן התיכונה. בבדיקה זו מודדים את מידת התנועתיות של עור התוף ושרשרת עצמימי השמע באוזן התיכונה, בתגובה לצליל הניתן בלחצי אוויר שונים.
הבדיקה מתבצעת באמצעות מכשיר מיוחד, הנקרא טימפנומטר. במהלך הבדיקה מחדירים לתעלת השמע החיצונית אוזנייה זעירה, המכילה 3 פתחים: רמקול (נותן את הצליל לאוזן), מיקרופון (קולט את הצליל המוחזר מן האוזן) ופתח נוסף שמשנה את לחץ האוויר בתעלת האוזן החיצונית. עוצמת הצליל, המוחזר על ידי עור התוף, נמדדת בשינויי לחץ אוויר בתעלת השמע והתוצאה נרשמת על גבי גרף, המכונה טימפנוגרם. בדיקת טימפנומטריה אינה בודקת את מצב השמיעה, אלא רק את יעילות המנגנון המכאני של האוזן התיכונה בהעברת צליל לתוך האוזן הפנימית. לפיכך, בהחלט ייתכן מצב שתתקבל תוצאה תקינה בבדיקת הטימפנומטריה על אף שקיימת ירידה בשמיעה.
בדיקת טימפנומטריה הינה בדיקה קצרה, מהירה, אינה כואבת ויעילה מאוד בזיהוי פתולוגיות באוזן התיכונה, כגון: נוזלים, חוסר אוורור תקין של חלל אוזן תיכונה, תנועתיות יתר של עור התוף, נתק או קיבוע בשרשרת עצמות השמע ועוד. ניתן לבצע את הבדיקה הזו לכל גיל.

רפלקס אקוסטי

רפלקס אקוסטי מתעורר כאשר האוזן נחשפת לגירוי אקוסטי בעוצמה חזקה. במצב זה שרירי האוזן התיכונה (שריר הסטפדיוס ושריר הטנסור טימפני) מתכווצים על מנת להגן על האוזן הפנימית מפני עוצמות חזקות ומזיקות. התכווצות השרירים גורמת להקשחת המערכת ולכן לירידה בהיענות של מנגנון האוזן התיכונה לקבלת צליל, אותה ניתן למדוד באמצעות מכשיר הטימפנומטר.
תוצאות הבדיקה מאפשרות לנו להבדיל בין פתולוגיות שמיעתיות שונות.

תפקוד חצוצרות אוזן תיכונה

בדיקה לתפקוד חצוצרות אוזן תיכונה (תעלה המקשרת בין חלל האף לחלל האוזן התיכונה), במקרים של תלונות על לחץ ואטימות באוזניים.

 

ייעוץ אודיולוגי

צוות המומחים של המכון נותן ייעוץ והדרכה בכל הקשור להפרעות שמיעה היקפיות ומרכזיות אצל ילדים ומבוגרים וכן שיקום שמיעתי באמצעות מכשירי שמיעה ושתל שבלולי (Cochlear Implant).

 

מחקר בנושא השמיעה

המכון עוסק במחקר שמיעתי בסיסי וקליני, בשיתוף פעולה עם אוניברסיטאות ומרכזי מחקר בעולם. מטרת מחקרים אלו היא הבנת תהליכים שמיעתיים ושיפור האבחון והשיקום השמיעתי של היילוד והמבוגר.